2014.05.28 – Підсумки першої програми «Чисте виробництво» в Республіці Білорусь

На базі Міжнародного державного екологічного університету ім. А.Д. Сахарова пройшла заключна сесія першої білоруської  програми «Чисте виробництво та енергоефективність». Свої проекти у сфері екологізації виробництва та енергозбереження представили інженери провідних підприємств Мінська та області

З урахуванням успіхів та позитивної динаміки програми «Чисте виробництво та енергоефективність» у країнах Східної Європи на початку 2013 р. Міністерство закордонних справ Королівства Норвегія погодило проект Норвезької асоціації дипломованих інженерів та наукових співробітників (Tekna) щодо проведення низки презентаційних та навчальних семінарів «Чисте виробництво» для інженерно-технічних працівників промислових підприємств Республіки Білорусь.

Стратегічним партнером Tekna в Білорусі став Міжнародний державний екологічний університет ім. А.Д. Сахарова (МДЕУ), з яким 28 серпня 2013 року Норвезька асоціація підписала договір про співпрацю. Іншим партнером білоруської програми став піонер програми ЧВЕЕ в Україні – Херсонська Торгово-промислова палата, яка надала білоруським колегам у користування всі навчальні та презентаційні матеріали, розроблені в ході української програми, а також забезпечила залучення українських лекторів до роботи з білоруськими підприємствами під час навчальних сесій та у міжсесійні періоди.

У грудні 2013 року у приміщенні МДЕУ відбувся презентаційний семінар програми, участь у якому взяли перші особи багатьох великих підприємств Мінська та області: СП ЗАТ «Мілавіца», ВАТ «Борисівський завод «Автогідропідсилювач», ВАТ «Мінський завод годинників», ВАТ «Борисівський завод автотракторного електрообладнання», СТОВ «Малиновщизненський спиртогорілчаний завод – «Аквадів» та інших.

а підсумками семінару в період з лютого по травень 2014 року на базі університету пройшла перша навчальна програма, участь у якій взяли підприємства з м. Мінська та Мінської області (м. Борисів, м. Мядель, м. Несвіж, с. Волма), м. Вітебська, м. Гомеля, м. Могильова, з Брестської та Гродненської областей Республіки Білорусь.

За період з лютого по квітень 2014 року на базі МДЕУ відбулися три навчальні сесії, протягом яких представники підприємств вивчали методологію Норвезької моделі Чистого виробництва, відточували навички чіткого формулювання проблеми, пошуку та аналізу варіантів її вирішення, презентації розроблених ідей у вигляді проектів, розрахунку технічного, екологічного та фінансового ефекту від їх реалізації. Проте головне завдання курсу норвезький лектор Лейв Бйерке вбачає в наступному: слухачі мають перенести принципи «Чистого виробництва» на власні підприємства, підкорити щоденну роботу девізу Програми – «Попередження забруднення – це вигідно!».
У міжсесійні періоди, коли слухачі курсу працювали над підготовкою фінальних звітів, їх роботу координували українські національні лектори програми «Чисте виробництво»: директор ТОВ «Центр екоаудиту», завідуючий кафедрою екології та охорони навколишнього природного середовища Придніпровської державної академії будівництва та архітектури, професор Григорій Шматков і доцент кафедри обладнання хімічних виробництв Українського державного хіміко-технологічного університету Сергій Птіцин. У квітні, у проміжку між другою та третьою сесіями, обидва лектори відвідали підприємства, роботу яких координував кожен з них, зустрілися з інженерами-слухачами курсу та їх безпосередніми керівниками, аби допомогти учасникам в аналізі обраних проблемних ділянок, у підготовці та оформленні звітної документації.

28 травня 2014 р. на базі університету ім. А.Д. Сахарова стартував захист підсумкових робіт слухачів першої групи програми підвищення кваліфікації для інженерів виробничих підприємств «Чисте виробництво».

Послухати звіти випускників до університету завітали організатори програми: керівник проекту «Чисте виробництво» від Tekna Бйорн Боргаас, координатор програми в Україні та Білорусі Єлєна Берстад, президент Херсонської ТПП Вікторія Остроумова. Протягом усього дня слухачів підтримували їх вчителі: норвезький лектор Лейв Бйерке, українські викладачі – Григорій Шматков і Сергій Птіцин. Окрім представників підприємств, ВНЗу, Tekna і Херсонської ТПП участь у роботі фінальної сесії взяли представники Північної екологічної фінансової корпорації (НЕФКО): Старший радник з інвестицій, Генеральний представник НЕФКО в РФ Віталій Артющенко та представник НЕФКО в Республіці Білорусь Михайло Василевич, спеціаліст із зовнішньоекономічної діяльності УП «Гомельське відділення Білоруської Торгово-промислової палати» Алеся Смирнова.

Білоруська промисловість уже знайома з фінансовим інструментом норвезького Чистого виробництва – однойменною програмою кредитування Північної екологічної фінансової корпорації. Так, у січні 2012 р. НЕФКО і Вітебський м’ясокомбінат підписали кредитну угоду про модернізацію виробництва, відповідно до якої підприємство мало замінити парові котли та теплообмінники, модернізувати очисні споруди. Експерти НЕФКО тоді зауважили, що на Білорусь наразі припадає тільки 0,3% від обсягу кредитування НЕФКО за двома основними фондами – Інвестиційним і Північним фондом екологічного розвитку.

Вітаючи учасників і гостей фінальної сесії, Віталій Артющенко повідомив, що підписання рамкової угоди між Північною екологічною фінансовою корпорацією та Урядом Республіки Білорусь заплановано вже на жовтень поточного року. Цей факт, а також участь представників НЕФКО у презентаційному семінарі програми ЧВЕЕ у грудні 2013 р. та їх інтерес до проектів першої білоруської групи дозволяє сподіватися на збільшення частки екокредитів, використовуваних промисловими підприємствами Республіки.

У ході підсумкової сесії власні проекти представили співробітники підприємств, розташованих у м. Мінську: ПРУП «Мінський завод шестірень», СП ЗАТ «Мілавіца», УП «БілУніверсалПродукт», ВАТ «Мінський тракторний завод», ВАТ «Мінськзалізобетон», а також ВАТ «БАТЕ» – керуючої компанії холдингу «Автокомпоненти» (м. Борисів, Мінська область), УНК «Волма» (с. Волма, Мінська область), Житлово-комунальне господарство м. Мядель (м. Мядель, Мінська область), РУП «Дослідна наукова станція цукрових буряків» (м. Несвіж, Мінська область).

 Слухач навчального курсу від ВАТ «Могильовський металургійний  завод»  (м. Могильов) за підтримки свого куратора змогла підготувати повний звіт, який містив технічне, екологічне та економічне обґрунтування розроблених нею проектних ідей, проте на фінальній сесії особисто присутня не була. У цьому зв’язку роботу учасниці представив її наставник Сергій Птіцин.

Спеціаліст з екології ВАТ «Завод «ЭВИСТОР» (м. Вітебськ) нажаль не змогла взяти участь у підсумковій сесії програми.
У ході навчання учасники розробили 2 проекти групи А, реалізація яких не передбачає ніяких вкладень, 13 проектів групи В з терміном окупності не більше трьох років, які підприємства можуть реалізувати без залучення зовнішніх інвестицій, та 4 проекти групи С з терміном окупності понад три роки, які вимагають зовнішнього фінансування. Більшість проектних ідей було спрямовано на зниження енергоємності виробництва та скорочення формування відходів. Сумарний економічний ефект за умови реалізації всіх проектних пропозицій має скласти 1731753,00 дол. США на рік. За словами слухачів, усе проекти схвалено керівництвом компаній. Їх впровадження заплановано на 2015 – 2016 рр.

Дипломами міжнародного зразка відмічено 22 слухачі, що представили добуток 10 робочих груп, які інколи складалися із співробітників різних компаній. При цьому загальна кількість підприємств, які успішно завершили навчання у межах програми, склало 11.

Аби підбити підсумки першої програми ЧВЕЕ в Республіці Білорусь та обговорити терміни  проведення другого навчального циклу, представники Tekna та Херсонської ТПП зустрілися з керівництвом Міжнародного державного екологічного університету ім. А.Д. Сахарова. Бйорн Боргаас, керівник програми з боку Tekna, подякував ректору університету Валерію Дунаю та його колективу за співпрацю, а також висловив надію на те, що друга програма ЧВЕЕ в Білорусі, анонсована на осінь цього року, буде не менш успішною.

© 2019 ЧИСТЕ ВИРОБНИЦТВО ТА ЕНЕРГОЕФЕКТИВНІСТЬ