2014.09.17-18 – Перспективи поглиблення українсько-норвезької співпраці у сфері енергетики

Президент Херсонської ТПП відвідала Осло, де взяла участь у низці зустрічей щодо поглиблення двосторонньої співпраці в торгівлі й енергетиці, та обговорила з керівництвом Tekna  майбутнє проекту «Чисте виробництво» в Україні

Нещодавно норвезький бізнес виявляв не надто багато інтересу до України. За даними Посольства України в першому півріччі 2010 р. основними товарними позиціями експорту з України до Норвегії були плавучі засоби й транспортне обладнання, чорні метали, продукти неорганічної хімії та деревина, коли з Норвегії Україна імпортувала, в першу чергу, рибу і морепродукти, фармацевтичну продукцію, нікель, електротехнічне обладнання та прилади. За обсягами прямих інвестицій в Україну Норвегія посідала 32 місце серед 124 країн, інвестуючи у галузь зв’язку (в 2010 р. Telenor Group закрила своє представництво в Україні), операції з нерухомістю, у видавничу справу та сільське господарство, виробництво харчових продуктів і напоїв.

Сьогодні ринок нашої країни становить все більший інтерес для норвезького бізнесу. Так, у серпні цього року Міністр рибного господарства Норвегії Елізабет Аспакер на зустрічі з керівництвом професійних об'єднань норвезьких виробників і експортерів морепродуктів заявила, що Уряд держави має намір підтримати свою рибну галузь, яка постраждала від російського ембарго на поставки продовольства, полегшивши для експортерів вихід на ринок України. Крім того, ЗМІ повідомляли про завершення переговорів з питання створення двосторонньої норвезько-української комісії з торгівлі, ділового і економічного співробітництва.

Проте сфери, у яких планується розширення українсько-норвезької співпраці, не обмежуються торгівлею. Норвежці висловлюють готовність інвестувати в розвиток українського бізнесу в сфері розвитку інноваційних технологій, підвищення енергоефективності промислового виробництва, розвиток відновлювальної енергетики. Цікаво, що за останніми із зазначених напрямків Херсонська ТПП уже протягом тривалого часу працює з норвезьким партнером – Асоціацією дипломованих інженерів і наукових працівників (Tekna), проводячи з 2007 р. навчальні курси з чистого виробництва і енергозбереження для інженерно-технічних працівників промислових підприємств.

Тож, в контексті цієї роботи Президент Херсонської ТПП Вікторія Остроумова і співробітник Палати, відповідальний за програму «Чисте виробництво та енергоефективність» (ЧВЕЕ), Ганна Сирчина відвідали Осло в період з 16 по 19 вересня, аби зустрітися з керівником проекту від Tekna Бйорном Боргасом і представником Остфольдського університетського коледжу, консультантом програми ЧВЕЕ Камілем Дурсуном. Під час зустрічі за участі координатора програми ЧВЕЕ в Україні та Білорусі Олени Берстад і головного лектора програми Лєйв Бьєрке, сторони обговорили поточні і майбутні проекти, спрямовані на розширення кола українських і норвезьких організацій, залучених до программ зі зниження енергоємності національної промисловості. Україна прагне співпраці з Норвегією у сфері освоєння нових технологій енергозбереження, адже досвід північної країни у цьому питанні значний і може знадобитися нам в ході адаптації національного законодавства до законодавства ЄС та відновлення східних регіонів країни.

Програма візиту представників Херсонської ТПП до Осло передбачала спільну з Tekna участь у зустрічі, присвяченій обговоренню потенціалу сектора відновлюваних джерел енергії в Україні, організованій Посольством Норвегії в Україні та Норвезько-українською торговою палатою (NUCC) в офісі INTPOW 17 вересня. Серед учасників зустрічі були перші особи та керівники структурних підрозділів Eastern Union Group, великої консалтингової компанії в області енергетики, навколишнього середовища та безпеки Norsk Energi, юридичної компанії Wikborg, Rein & Co; старший менеджер з інвестицій Північної екологічної фінансової корпорації (НЕФКО) Амунд Бейтнес і спеціальний радник Міністерства закордонних справ Норвегії, колишній Посол Норвегії у Києві Олав Берстад. Один з доповідачів, Президент Асоціації альтернативних видів палива та відновлювальної енергетики України (АПЕУ) Віталій Давій, в ході свого виступу запропонував короткий огляд галузі та підкреслив найбільш перспективні напрямки двосторонньої співпраці. Модератор зустрічі, виконавчий директор INTPOW Лін Амлунд Хаген підтвердила зацікавленість норвезького бізнесу у виході на український енергетичний ринок, тим більш, що у нас вже є позитивний досвід співпраці в інших галузях.

Наступного дня, 18 вересня, в Осло в офісі Wikborg Rein Норвезько-українська торгова палата організувала іншу зустріч з питань перспектив українсько-новезького співробітництва з урахуванням останніх тенденцій розвитку подій в нашій країні. Українські учасники зустрічі і представники дипломатичного корпусу України та Норвегії охарактеризували останні події в Україні, зокрема, на її сході. Представники NUCC розповіли про стан і перспективи українсько-норвезького ділового співробітництва, відзначивши важливість зусиль українського Уряду, спрямованих на здійснення необхідних економічних і правових реформ, покликаних сприяти стабілізації економічної ситуації в країні, активізації її торгівельно-економічних зв’язків та інвестиційної співпраці с державами-партнерами. В ході заходу проект-менеджер NUCC Крістен Мордал анонсував візит до України Прем’єр-міністра Норвегії Ерни Солберг, що має відбутися у листопаді і стати першим в історії двосторонніх стосунків. В рамках майбутнього візиту у Києві заплановано проведення двостороннього бізнес-форуму.


© 2019 ЧИСТЕ ВИРОБНИЦТВО ТА ЕНЕРГОЕФЕКТИВНІСТЬ