2015.12.07 – Успішно завершився проект «зеленої» модернізації теплопостачання у дитячому садочку «Дзвіночок» в селі Григорівка Чаплинського району.

Проект реалізовано спільними зусиллями Херсонської торгово-промислової палати, Херсонської облдержадміністрації, районної та сільської влади за грантової підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Норвегія.

Дитячий садочок «Дзвіночок» у селі Григорівка Чаплинського району відтепер має «зелене» тепло від котельні на альтернативному паливі. 7 грудня, у день місцевого самоврядування України, у «Дзвіночку» відбулося урочисте відкриття нової енергоефективної котельні. Цей проект вдалося реалізувати спільними зусиллями Херсонської торгово-промислової палати, Херсонської облдержадміністрації, районної та сільської влади за грантової підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Норвегія.

Село Григорівка Чаплинського району вже не вперше доводить тезу, що шлях здолає той, хто йде. Так, у 2013 р. за підтримки програми ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду-ІІ» у селі реконструювали фельдшерсько-акушерський пункт. На додаток до сучасної амбулаторії Григорівська громада отримала безцінний досвід співпраці з міжнародними організаціями. А найголовніше – між мешканцями села виникла довіра, укріпилась їх впевненість у власних силах і готовність до спільних дій.

У 2014 р. громада Григорівки зіткнулась із гострою необхідністю модернізації системи теплопостачання місцевого дошкільного навчального закладу «Дзвіночок». У «Дзвіночку» розміщений дитячий садок, початкова та музична школи, а навчатися сюди приїздять з чотирьох сусідніх сіл. Стара система опалення через загальну зношеність стала аварійною. З метою економії, опалення у садочку здійснювалось тільки вранці до 12-ї години. Втім, з ескалацією конфлікту на Сході України про вугілля для опалення закладу довелось забути. Необхідність здійснення модернізації системи тільки зростала… разом зі збільшенням у Григорівці кількості дітей дошкільного віку, в тому числі за рахунок внутрішньо переміщених осіб зі Сходу України та Криму.

Перший крок зробило керівництво Григорівської сільської ради. Проект реконструкції системи, за зверненням сільради, було розроблено херсонським ТОВ «УКРНДІІНЖПРОЕКТ-ПІВДЕНЬ» за кошти місцевої громади. Проект потрапив до переліку першочергових заходів з енергозбереження, пропонованих Департаментом житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу Херсонської облдержадміністрації, про що стало відомо Херсонській Торгово-промисловій палаті.

З Херсонською ТПП Григорівський сільський голова Сергій Олександрович Кліщевський познайомився ще під час участі у 2-му навчальному циклі (вересень 2008 – квітень 2009 рр.) Українсько-Норвезької програми «Чисте виробництво та енергоефективність», впроваджуваної Херсонською ТПП з 2007 р. у співпраці з Норвезькою асоціацією дипломованих інженерів та наукових співробітників (Tekna) за підтримки Міністерства закордонних справ Норвегії. Тоді пан Кліщевський підготував невеличкий проект, який згодом дозволив залучити державні кошти на відновлення роботи частини водоводу у селі.
Тож, у лютому 2015 р. Херсонська Торгово-промислова палата спільно з Григорівською сільською радою розробила і надала заявку на отримання гранту у розмірі понад 412 тис. норвезьких крон до Міністерства закордонних справ Норвегії, аби уможливити впровадження проекту «Модернізація теплопостачання з встановленням котла на альтернативних видах палива Григорівського дошкільного навчального закладу "Дзвіночок" по просп. Новікова, 14 в с. Григорівка Чаплинського району Херсонської області».

У липні Палата отримала позитивну відповідь МЗС Норвегії і, після оформлення необхідних дозволів, оголосила конкурс на вибір підрядної організації на виконання робіт за проектом. Переможцем конкурсу і головним підрядником проекту стало чаплинське ПП «Південьінвест».

З жовтня по грудень 2015 р. у Григорівці тривали роботи з реконструкції господарської будівлі на території ДНЗ «Дзвіночок»під топкову, демонтажу газового котла прямого горіння палива застарілої конструкції «Тритон» (фактичний ККД якого трохи перевищував 60%) та встановлення, натомість, твердопаливного котла PetroNick 95 місцевого виробника ТОВ «Зерма-Україна». У рамках проекту було замінено радіатори та систему опалення будівлі дитсадочка.

7 грудня 2015 року проект був офіційно завершений. У церемонії урочистого відкриття відреставрованого об’єкту взяли участь Старший радник МЗС Норвегії, колишній Посол Норвегії в Україні Олав Берстад, Перший заступник голови Херсонської облдержадміністрації Валентина Січова, президент Херсонської торгово-промислової палати Вікторія Остроумова, заступник директора Департаменту житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу ХОДА Валерій Соценко, голова Чаплинської РДА Володимир Бериславський, заступник голови Чаплинської РДА Олександр Бурейко, Григорівський сільський голова Олександр Кліщевський, батьки та діти – мешканці села, вихованці і вихователі дитячого садочка.

Вітаючи мешканців Григорівки і вихователів «Дзвіночка» із успішним завершенням такого важливого для села соціального проекту, Президент Херсонської ТПП Вікторія Остроумова подарувала дитячому садочку планшет з можливістю доступу в Інтернет через мережу 3G.

Для села Григорівка реалізація проекту з модернізації системи опалення в ДНЗ «Дзвіночок» матиме в першу чергу економічний ефект, адже дозволить зменшити витрати з місцевого бюджету на опалення закладу. Значно підвищиться комфортність перебування всередині будівлі, і маленькі мешканці Григорівки – відвідувачі дитячого садка та початкової школи – менше страждатимуть від простудних захворювань. Раніше викиди котла у вигляді сажі осідали на покрівлі будівлі та прилеглих до неї деревах, що негативно впливало на довкілля і загальну екологічну ситуацію в селі. В процесі роботи нового котла сажа майже не утворюється; практично всі викиди – це вуглекислий газ та водяна пара. І навіть вуглекислого газу пелетний котел викине в атмосферу втричі менше, ніж звичайний твердопаливний. Раз на добу до бункера котла засипатимуть екологічно чисте паливо – відходи зерновиробництва, наприклад, солому. На місцевих полях після жнив лежать тони такого безкоштовного палива, тому проблем із сировиною не передбачається. А отже, відтепер у «Дзвіночку» завжди буде тепло.

© 2019 ЧИСТЕ ВИРОБНИЦТВО ТА ЕНЕРГОЕФЕКТИВНІСТЬ